Zamek Krasiczyn

Partnerzy: wynajem mieszkaÅ„ ŒÅ›widnica - Mieszkania na sprzedaż Lubin -

Zamek Krasiczyn należy do najwspanialszych obiektów architektury renesansowo-manierystycznej w Polsce oraz do najpiękniejszych budowli w Europie. Położony jest ona na trasie Przemyśl – Sanok. Ciągnące się tu Pogórze Przemyskie zachęca do pieszych, rowerowych czy konnych wypraw po okolicy.

Zamek Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie zbudowano na przełomie XVI i XVII wieku z inicjatywy Stanisława Krasickiego oraz jego syna Marcina. Ten ostatni będąc mecenasem sztuki w Rzeczpospolitej, przekształcił surowy zamek obronny swego ojca w wielkopańską rezydencję. Powstałe wówczas dwie ściany parawanowe zdobi do dziś ażurowa attyka. Obiekt ten posiada także 4 okrągłe baszty: Boską, Papieską, Królewską i Szlachecką. Pośrodku zachodniego skrzydła znajduje się przedbramie, brama ze zwodzonym mostem i kwadratowa wieża z zegarem słonecznym. Rozległy dziedziniec zamkowy okalają arkadowe podcienie, choć jego największą zaletą są rzeźbione portale oraz rzadko spotykane ściany sgraffitowe pokryte dekoracjami ze scenami biblijnymi, myśliwskimi, wizerunkami polskich królów i medaliony z popiersiami cesarzy. Równie cennym elementem architektonicznym zamku Krasiczyn jest odrestaurowana kaplica umiejscowiona w baszcie Boskiej.

O świetności tego obiektu w przeszłości świadczy to, że gościli tam polscy królowie (Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz, Władysław IV). Po bezpotomnej śmierci Krasickich wszelkie pozostawione przez nich dobra dziedziczyli: Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy oraz Pinińscy. W 1835 roku majątek wraz z zamkiem wykupił książę Leon Sapieha. Sapiehowie przeprowadzili renowację zamku.

Po przejęciu dóbr krasiczyńskich przez państwo (1944 r.), po II wojnie światowej w zamku miało swoją siedzibę Technikum Leśne. W latach 70. mecenat nad tym zabytkowym obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. W 1996 roku Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie. Dziś stanowi on nowoczesną bazę turystyczną, hotelową i gastronomiczną.  

Ta niegdysiejsza budowla obronna zachowała swój niemal niezmieniony wygląd, mimo iż dotknęły ją pożary i niszczycielska siła wojen.

Rodzina Sapiehów była zapalonymi podróżnikami i z każdej wyprawy przywozili sadzonki niespotykanych wówczas w Polsce drzew i krzewów. Stąd też w parku znajdującym się w pobliżu zamku w Krasiczynie znajdują się takie egzotyczne i chronione rośliny jak: berberys koreański, cis jagodowy, daglezja zielona, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański i tawuła biała. Specyficzny mikroklimat Krasiczyna jest bardzo korzystny dla zdrowia.

W zamku Kraisczyn można obejrzeć takie ekspozycje jak: ornaty z II połowy XVIII w., trofea myśliwskie Leona Sapiehy, a także krypty w Baszcie Boskiej.

Copyright (c) 2019 franciszekhotel.com.pl.