Zamek w Gniewie

Partnerzy: wynajem mieszkań Toruń - mieszkania w Olsztynie -

Gniew, miasto znajdujące się w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, nad ujściem Wierzycy do Wisły, może pochwalić się jednym z najpiękniejszych zabytków architektonicznych. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku zamek stanowił najpotężniejszą twierdzę Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Został zbudowany na planie czworoboku i niejednokrotnie był przebudowywany.

zamek w gniewie

Początkowo był siedzibą komturów, zwierzchników domów zakonnych, następnie starostów, ale pełnił również funkcję spichlerza (przebudowa w XVIII wieku)  oraz więzienia. Na początku drugiej połowy XIX wieku dokonały się liczne zmiany w wyglądzie zamku. Zlikwidowano fosy i gdanisko, stworzono nowe otwory okienne. Zamek uległ poważnym zniszczeniom podczas pożaru, który miał miejsce w 1921 r. W latach 1968-74 za sprawą Zakładów Mechanizmów Okrętowych „FAMA” rozpoczęto odbudowę.

Obecnie mury gniewskiej warowni stanowią siedzibę pracowni kowalsko-płatnerskiej „Morion”, fundacji „Zamek w Gniewie”, Stowarzyszenia Centrum Myśliwskiego, chóru „Schola Cantorum Genevensis" i oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Od 1992 r. na zamku organizowane są pokazy kowalstwa artystycznego i turnieje rycerskie. Inscenizacje historyczne przyniosły nie tylko sławę temu magicznemu miejscu, ale też uznanie za jeden z najlepszych ośrodków propagujących tradycję wieków średnich i historię w Polsce. Oprócz imprez cyklicznych Zamek w Gniewie zajmuje się również organizacją konferencji, zjazdów, kolonii, podczas których młodzież ma okazję nie tylko poznać średniowieczną historię, ale też spotkać „Ducha Zamku Gniewskiego”.

Znajdujący się tu hotel ma do zaoferowania gościom Pałac Marysieńki, w którym znajduje się 46 pokoi, 1, 2 i 3-osobowych. Komnaty są w pełni odnowione i wyposażone w telefon, telewizor, Internet i łazienkę. Pałac został zbudowany w drugiej połowie XVII wieku przez Jana III Sobieskiego dla żony, Marii Kazimiery. Dla bardziej wymagających gości hotel może zaproponować apartamenty zamkowe, Komnatę Kasztelańską i Komnatę Komturską. Niezwykły wystrój wnętrz wprowadzi gości w malowniczą atmosferę a wyjątkowe widoki na dolinę Wisły dostarczą relaksu. Znajdzie się też coś dla osób, które cenią sobie bardziej ascetyczny klimat. Hotel dysponuje Dormitorium, w których znajduje się 90 miejsc noclegowych w komnatach 4,6 i 8-osobowych za niewielką cenę. Komnaty Dormitorium zostały stworzone z myślą o ascetycznych celach Braci Zakonnych.

Copyright (c) 2019 franciszekhotel.com.pl.