Zamek Królewski w Niepołomicach

Partnerzy: nowe domy na sprzedaż w Warszawie - mieszkania na sprzedaż Szczawno Zdrój -

W Niepołomicach, znajdujących się w województwie małopolskim, w powiecie wielickim mieści się Zamek Królewski. Nazywany „drugim Wawelem”, ze względu na swoje rozmiary, został zbudowany w połowie XIV wieku na planie czworoboku z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Zamek miał pełnić między innymi funkcję obronną wraz z jego powstaniem równolegle pojawiła się osada Niepołomice, mająca za zadanie pełnienie funkcji usługowej dla zamku oraz dworu.

Zamek Królewski w Niepołomicach

Pobliska Puszcza Niepołomicka była miejscem zamkowych wypraw myśliwskich. Rozwój miejsca kontynuowali kolejni królowie, Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary, a następnie Zygmunt  II August. Na zamku odbywały się zjazdy koronne oraz sądy. Niejednokrotnie był poddawany różnego rodzaju remontom i przebudowaniom. Ostateczny kształt renesansowej rezydencji nadał zamkowi remont przeprowadzony za Zygmunta Augusta. Od strony dziedzińca dodano klatki schodowe, a dziedziniec ozdobiono krużgankami wspartymi na trzech słupach. Od schyłku XVI wieku zamek pozostawał w rękach prywatnych rodów szlacheckich: Curyłów, Branickich, Lubomirskich.

Najazd szwedzki w roku 1655 przyniósł ogromne szkody dla zamku. Zniszczono kościół, ograbiono miasto, a z zamku uczyniono magazyn z żywnością. Po rozbiorze Polski w 1772 r. zamek stał się własnością Austrii. W 1991 r. zabytek architektoniczny stał się własnością gminy Niepołomice, wtedy też rozpoczęto gruntowne prace renowacyjne.

Obecnie z komnatach zamkowych powstało Muzeum Przyrodnicze, w którym odwiedzający zobaczą liczne eksponaty myśliwskie i łowieckie, a także kolekcję Włodzimierza Puchalskiego. Zamek funkcjonuje przede wszystkim jako centrum kulturalno-biznesowe. Centrum kultury organizuje różnego rodzaju recitale, spektakle, koncerty, wystawy oraz pokazy rycerskie.

Hotel znajdujący się w zamku dysponuje 24 pokojami (2 pokoje jednoosobowe, 12 pokoi dwuosobowych, 6 pokoi trzyosobowych, 2 apartamenty dwuosobowe, 2 apartamenty trzyosobowe). Pokoje hotelowe znajdują się na drugim piętrze zamku. Tradycja miło współgra tu z nowoczesnością. Komfort pobytu wzbogacany jest doskonałym wyposażeniem każdego pokoju: telewizorem LCD, telefonem, dostępem do Internetu, regulowaną klimatyzacją, dobrze zaopatrzonymi minibarami. Zamek udostępnia również komnaty, które przystosowane są do organizowania konferencji, szkoleń, bankietów, kongresów i innych imprez okolicznościowych. Goście mają do wyboru: Komnatę Rycerską, Komnatę Skarbiec, Salę Akustyczną, Komnatę Freskową, Komnatę Jagiellońską, Piwnice oraz Centrum Konferencyjne.

Copyright (c) 2019 franciszekhotel.com.pl.